Przepuklina kręgosłupa – leczenie, przyczyny, objawy

Przepuklina kręgosłupa – leczenie, przyczyny, objawy

Przepuklina kręgosłupa jest jedną z chorób zwyrodnienia kręgosłupa na którą cierpi coraz większe grono osób. Przepuklina kręgosłupa jest chorobą cywilizacyjną. Ze względu na ogromny rozwój medycyny, w dzisiejszych czasach przepuklina kręgosłupa może być leczona w bardzo szybki sposób i jeszcze szybciej diagnozowana. Przepuklina kręgosłupa charakteryzuje się bólem nie do wytrzymania, co sprawia, że chorzy częściej udają się do lekarzy specjalistów (ortopedy), aby jak najszybciej pozbyć się uciążliwego, najczęściej narastającego bólu.

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Głównym elementem obrazującym objawy przepukliny kręgosłupa jest uzależniony od elementu kręgosłupa w jakim przepuklina występuje. Najczęstszym objawem przepukliny kręgosłupa są bóle. Bóle są podstawowym objawem przepukliny kręgosłupa, które nie powinny być leczone farmakologicznie, a jedynie powinny być poważnym impulsem, który nie można zaniedbać, do wizyty u lekarza – ortopedy. Lekarz specjalista powinien skierować chorego na odpowiednie badania.

W zależności od miejsca przepukliny kręgosłupa objawy mogą różnić się od siebie. W przypadku odcinak lędźwiowego objawami mogą być silne bóle oraz pogorszenie sprawności ruchowej jaki niedowład z osłabieniem mięśni. W przypadku odcinka piersiowego, bóle są silne i nasilają się podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

Przepuklina kręgosłupa jako jedna z nielicznych chorób kręgosłupa charakteryzuje się bólem, tak samo jest z przyczynami przepukliny kręgosłupa. Ze względu na fakt, iż nie istnieje wiele przyczyn powstawania przepukliny kręgosłupa, podstawowymi są urazy mechaniczne oraz przeciążenie kręgosłupa. Idealnym wniosek na podane przyczyny powstawania przepukliny kręgosłupa jest fakt, iż na przepuklinę choruję osoby w różnych wiekach, różnych płciach oraz sposobach życia. Często osoby chorujące na przepuklinę kręgosłupa same spowodowały jej występowanie poprzez niewłaściwe funkcjonowanie, niepoprawna postawę podczas siedzenia lub zdecydowanie zbyt małym ruchem. Szczególnie narażeni na przepuklinę kręgosłupa są osoby, które wykonują sporty ekstremalne.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie

Leczenie przepukliny kręgosłupa jest skuteczne tylko po ówczesnym zdiagnozowaniu zwyrodnienia u pacjenta. Zlokalizowanie miejsca występowania bólów jest kluczowym elementem który można rozwiązać bez potrzeby zażywania leków przeciwbólowych. Skutecznie zdiagnozowanie zwyrodnienia odbywa się poprzez przeprowadzenie rozmowy z pacjentem, a także wykonując badania RTG, tomografię oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa. Wykonanie powyższych zabiegów może pokazać miejsce przepukliny kręgosłupa, a także określić odpowiednie zabiegi kuracyjne.

Obligatoryjnym aspektem leczenia przepukliny kręgosłupa jest unikanie nadmiernego przeciążania kręgosłupa w pozycji leżącej oraz stojącej. Zmniejsza to ogrom bólu oraz nasilenie przepukliny. W czasie kuracji należy czerpać odpowiednie leki zmniejszające wielkość przepukliny a w skrajnych przypadkach musi być wykonany zabieg operacyjny. Pamiętajmy, że przepuklina kręgosłupa może stać się zagrożeniem dla życia chorego.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org